Klasy ósme na wycieczce w Oświęcimiu-Brzezince

24 października uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę do Oświęcimia, aby zwiedzić Muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Przewodnicy oprowadzili nasze dwie grupy po miejscach, które uczniowie znali jedynie z książek i lekcji historii. Opowiadali z pasją o dramatycznych wydarzeniach, ludzkich tragediach i okrucieństwie, jakie miały tutaj miejsce w czasie II wojny światowej. Na terenie całego muzeum należy zachować się z należytą powagą i szacunkiem, a w szczególnych miejscach nawet zachować milczenie.
      Auschwitz to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Było sceną największych zbrodni i jest jednym z największych cmentarzy na świecie. Pomaga zrozumieć, do czego prowadzi rasizm, brak tolerancji etnicznej oraz faszyzm. Przypomina o tym, jak bardzo może zabłądzić ludzkość.
      Obóz funkcjonował w latach 1940-1945. Poniosło w nim śmierć co najmniej 1 100 000 ludzi, w tym około miliona Żydów, ponadto 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. osób innych narodowości.
      Pierwszy transport Polaków dotarł do obozu Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Dlatego też Sejm RP ustanowił dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.