Ta, co nie zginęła - akademia z okazji święta 11 listopada

TA, CO NIE ZGINĘŁA
W tym roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zostało przygotowane widowisko, które obejrzeli w piątek tj. 10 listopada br. uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum a 11 listopada - społeczność gminy Stąporków. Spektakl wystawiono w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie. Piękna, wzruszająca akademia przepełniona była patriotyzmem i ukazywała historie
czasów niewoli, walkę z zaborcami, prześladowcami o wolność narodu i kraju. Dzięki grze aktorów mogliśmy uzmysłowić sobie, jak trudna, mozolna i długa była droga do niepodległości, którą tak łatwo stracili Polacy, żyjący w zbytkach i beztrosce. Autorzy starali się ożywić tradycyjne treści, wprowadzając różne techniki – żywy plan aktorski, teatr cieni, pantomimę oraz nowoczesne multimedia. Podczas widowiska można było obejrzeć dwie prezentacje multimedialne. Kolejny atut przedstawienia to muzyka - raz słyszane były tradycyjne polskie pieśni patriotyczne, innym razem nastrojowa muzyka instrumentalna lub nowoczesny pop. Nie mogło oczywiście zabraknąć strojów z czasów, o których była mowa oraz polskiego narodowego tańca – poloneza, zatańczonego przez uczniów klas trzecich.
W takiej atmosferze uczniowie klas trzecich i drugich gimnazjum oraz szóstej i piątej szkoły podstawowej przywoływali słowem i śpiewem czasy zniewolenia aż do 1918 roku – odzyskania niepodległości. Akademia rozpoczęła się i zakończyła akcentami współczesnymi. Dwie scenki miały za
zadanie uświadomić widzom, że 11 listopada jest niezwykle istotną datą w dziejach naszego kraju oraz to, iż w sercach Polaków, bez względu na to, gdzie obecnie żyją, jest miejsce na miłość i tęsknotę za Ojczyzną.
To niecodzienne widowisko przygotowali: p.Małgorzata Szot, p.Edyta Adamiec, p.Wojciech Ćwik, p. Maria Wiśniewska, p. Małgorzata Panek i p. Renata Rutkowska, a dekorację panie: Agnieszka Wojcierowska, Mariola Szocińska, Bożena Pietras.