Złote minuty ratują życie

Dnia 27.10.2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Stąporkowie odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym pogotowia ratunkowego Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach panem Marcinem Pytlosem.  Na spotkaniach  z klasami 0 – III i IV – VI ratownik udzielał instruktażu, oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ratownik medyczny p. Marcin Pytlas uświadomił uczniom na czym polega jego praca i umiejętność kierowania zespołami ratownictwa medycznego. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom iż tzw. „złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe.

Ratownik demonstrował zasady postępowania na miejscu wypadku drogowego, opisując jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować  ratując rannych. Pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane
z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Marcin wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach.

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych.