Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie

26-220 Stąporków

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 114

Tel:(41) 37-41-082

E-mail: sekretariat@psp2staporkow.szkolnastrona.pl

Zadanie 3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.

Celem spotkania z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Końskich
w dniu 18 listopada 2014r., było poznanie i uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących
z niebezpiecznych zachowań w szkole, w domu i na ulicy, zrozumienie potrzeby zachowywania się zgodnie z regulaminem szkoły, z zasadami bezpieczeństwa ruchu na drodze, umiejętności bezpiecznej zabawy i przewidywania skutków swoich działań,  jak również właściwego postępowania ze zwierzętami, utrwalenie zasad zachowania i postępowania w czasie wzywania pomocy Policji. Spotkanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczyli uczniowie klas 0 - III, w drugim – uczniowie klas IV-VI.

 

Podczas spotkania z rzecznikiem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej
w Końskich
, kpt. Mariuszem Czapelskim i strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niekłaniu Wielkim, które odbyło się 25 listopada 2014r., w naszej szkole, brali udział uczniowie klasy 0 – VI. Zarówno młodsi uczniowie jak i koledzy i koleżanki ze starszych klas bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości numerów alarmowych: 999,998, 997, 112 . Wiedzieli też, jak należy się zachować w czasie zagrożenia.

Strażacy zaprezentowali sprzęt potrzebny do ratowania w czasie wypadków samochodowych. Podkreślili, że właściwa ocena sytuacji, to tak naprawdę punkt wyjścia do dalszego zachowania. Spokój i opanowanie to najważniejsze cechy, którymi powinni się kierować w czasie  udzielania pomocy. Panika może doprowadzić do tragedii.

Uczniowie dowiedzieli się również, jak bardzo niebezpiecznym zabójcą jest tlenek węgla (czad). Zostali poinformowani, w jaki sposób należy chronić się przed zatruciem: przestrzegać prawidłowej wentylacji nie zamykać hermetycznie pomieszczeń, rozszczelniać okna, nie zakrywać krat wentylacyjnych, zadbać o zamontowanie czujników czadu.

 

W dniu 17 października 2014r. w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Akcji Serca,
w naszej szkole gościliśmy ratownika medycznego, pana Marcina Pytlosa wraz z wolontariuszami oraz przedstawicieli Telewizji Regionalnej. Spotkanie składało się z dwóch etapów. Najpierw
z uczniami klas 0 – III, potem z uczniami klas IV - VI szkoły podstawowej. Ratownicy  pokazali jak prawidłowo powinniśmy udzielać pomocy przedmedycznej poszkodowanemu.

Na początku prowadzący wyjaśnił pojęcie resuscytacji, jako czynność ratującą życie, którą należy wykonać do przyjazdu pogotowia ratunkowego i przejęcia poszkodowanego przez ratownika medycznego. Pan Pytlos zachęcał uczniów, by nie bali się pomagać. Uświadamiał, że każda minuta opóźniająca udzielenie pomocy może oznaczać utratę życia.

Bardzo ciekawą częścią spotkania okazały się ćwiczenia na fantomach, które miały kształcić umiejętności takie jak: sprawdzanie reakcji poszkodowanego, udrażnianie dróg oddechowych, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wykonania prawidłowej resuscytacji pod okiem ratowników.

 

W ramach tego zadania, uczniowie klas I a i I b, realizowali Program „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.

W ramach realizacji programu w klasach I wychowawcy: mgr Halina Szaybo
i mgr Anna Nader przeprowadziły zajęcia o tematyce bezpieczeństwa. W trakcie ich realizacji uczniowie zapoznali się z definicją bezpieczeństwa, uczyli się rozróżniać sytuacje właściwego
i niewłaściwego zachowania się w domu, na podwórku, na drodze i w szkole. Wykonali zadania praktyczne, ucząc się zgodnej współpracy w grupie.

Realizując program uczniowie otrzymali broszury informacyjne dla rodziców oraz książeczki „Dołącz do Klubu Bezpiecznego Puchatka”. Dzięki udostępnionym materiałom edukacyjnym, zastosowaniu różnych metod i interesujących środków dydaktycznych pojęcie „bezpieczeństwa” oraz tematyka z nim związana stały się dzieciom bliskie. Zajęcia dostarczyły dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w domu i w szkole. W ramach Programu zorganizowane było spotkanie z przedstawicielem Policji dzielnicowym sierż. Sebastianem Skawińskim, który przeprowadził z uczniami pogadankę, aby im przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i poza nią. Dzieci obejrzały film poglądowy i otrzymały znaczki odblaskowe. Realizacja programu wspomagała kształtowanie u dzieci odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczyła adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w tym programie wymagało od uczniów dużego zaangażowania oraz twórczego myślenia. W listopadzie dzieci klas pierwszych wzięły udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Szkoła otrzymała Certyfikat „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.

Wystosowanie przez Radę Rodziców pisma z prośbą o zainstalowanie sygnalizacji świetlnej koło szkoły. Rada Rodziców zwróciła się z prośbą o montaż sygnalizacji świetlnej
(z przyciskiem na żądanie uruchamiającym zielone światło dla pieszych) na istniejącym przejściu dla pieszych na ul. Piłsudskiego nieopodal ZSP Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2
w Stąporkowie. Prośba ta podyktowana była wynikami  ankiet przeprowadzonych w roku szkolnym 2013/2014, w których uczniowie i ich rodzice, zgłaszali sytuacje niebezpieczne w jakich uczestniczyli i jakich byli świadkami. W trosce o dobro i bezpieczeństwo dzieci wspólnie z całą społecznością szkolną, podjęliśmy zdecydowane działania, aby przy naszej szkole została zamontowana sygnalizacja świetlna. Ze wspomnianego wyżej przejścia dla pieszych  codziennie korzystają uczniowie z ZSP w Stąporkowie w drodze do szkoły i ze  szkoły. Montaż instalacji świetlnej z całą pewnością poprawi bezpieczeństwo  dzieci.

Przeprowadzona została zabawa dydaktyczna „Jestem uczestnikiem ruchu drogowego”
z wykorzystaniem makiet wykonanych przez klasy IV – VI. Uczniowie klasy V b pod kierunkiem mgr Edyty Adamiec, w ramach zabawy przygotowali i przeprowadzili dla uczniów klas 0-III konkurs oraz gry nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.