Gminny Konkurs wiedzowy nt postaw obywatelskich i patriotycznych

REGULAMIN  GMINNEGO   KONKURSU POD HASŁEM

,,WIEM WSZYSTKO O POLSCE, BO JESTEM POLAKIEM”

W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO

„MŁODOŚĆ DLA NIEPODLEGŁEJ, CZYLI WESPÓŁ W ZESPÓŁ PO DROGACH WOLNEJ POLSKI”

I.                  Patronat:

Burmistrz Stąporkowa.

II.               Organizatorzy:

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Stąporkowie; Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” w Niekłaniu Wielkim.

III.           Współorganizatorzy:

Dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Stąporków.

IV.           Uczestnicy:

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych publicznych i niepublicznych z terenu gminy Stąporków.

V.               Cele konkursu:

1. Propagowanie i rozwijanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o Polsce.
  2. Wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i emocjonalnego związku z Ojczyzną.
  3. Znajomość struktury władz w Polsce i ich kompetencji.
  4. Promocja walorów geograficznych, krajobrazowych kraju.
  5. Budzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów historią, tradycją, kulturą, językiem własnej Ojczyzny.
  6. Kształtowanie postaw szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń i zainteresowania dziejami Polski.
  7. Integracja młodzieży ze szkół gminy, wymiana doświadczeń kadry nauczycielskiej.
  8. Kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie idei suwerenności narodu.
  9. Wypracowanie postawy szacunku i tolerancji, promowanie postawy aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży.
  10. Wychowanie do wartości przez kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich, świadomości bycia Europejczykiem.

VI. Zakres treści konkursowych dla uczniów szkół podstawowych:

1. Znajomość geografii Polski.

2. Znajomość prezydentów Polski oraz zasłużonych Polaków.

3. Historia, zabytki i walory turystyczne Polski.

4. Znajomość historii Polski związanej z początkami państwa, rozbiciem dzielnicowym, czasami zaborów, II wojny światowej.

5. Polska w organizacjach międzynarodowych.

6. Współczesne władze Polski.

7. Polskie:  piosenka, film, sport, przysłowia.

VII.  Zasady  konkursu:

1. Konkurs ma charakter jednoetapowy – gminny.

2. Do etapu gminnego - przechodzi trzech uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. O sposobie wyłonienia reprezentantów szkoły decydują dyrektor oraz wyznaczony przez niego  nauczyciel – opiekun. Termin wyłonienia reprezentantów  w szkołach – do 29 maja 2020r.

3. Do 02 czerwca 2020r. opiekunowie proszeni są o przesłanie organizatorowi list uczestników z następującymi danymi: imię, nazwisko, klasa, szkoła oraz adres mailowy, na który organizatorzy będą mogli przesłać link do testu w dniu konkursu. Opiekunowie proszeni są również o podanie swoich adresów e-mailowych i numerów telefonów. Listy uczestników proszę przesłać na podane adresy mailowe:

malgorzatasz96@gmail.com

ilonamilczarek@wp.pl

4. Dnia 03 czerwca 2020r.  na stronach szkół, z których uczniowie biorą udział w konkursie, pojawi się lista wszystkich zgłoszonych osób.

5. W związku z ogłoszeniem stanu epidemii konkurs zostanie przeprowadzony za pomocą platformy testportal.pl. Konkurs odbędzie się w formie testu online dnia 05 czerwca 2020r. (piątek) o godzinie 12.00. Opiekunowie uczniów  biorących udział w konkursie oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają w dniu konkursu punktualnie o godzinie 11.55 link z dostępem do testu. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu składającego się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Po przejściu do następnego pytania nie będzie możliwości powrotu do poprzedniego pytania. Na rozwiązanie testu każdy uczestnik będzie miał określony czas - 45 minut.

6. Uczniowie rywalizują indywidualnie.

7. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwać będzie komisja składająca się z nauczycieli organizatorów konkursu.

VIII.  Nagrody:

Wręczenie nagród przez Patrona dla zdobywców trzech pierwszych miejsc nastąpi 12 czerwca 2020r.

(Informacje szczegółowe na ten temat zostaną podane zainteresowanym we właściwym czasie).

IX. Kontakt:

Można  kontaktować się w sprawie konkursu pod numerami telefonów:

Małgorzata Szot – 721 152 590

Ilona Dwojakowska – 501 011 339

Monika Kaczmarek – 512 238 856

X. Literatura:

• Szkolne podręczniki nauczania historii, geografii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie dopuszczone do użytku przez Ministra Edukacji Narodowej na poziomie szkoły podstawowej.
  • Słowniki i atlasy historyczne.
  • Encyklopedia internetowa Wikipedia

Serdecznie zapraszamy!