Dbamy o swoje zdrowie psychiczne

Grudzień to czas refleksji. Minione miesiące izolacji wywołały stres psychiczny, którym należy się odpowiednio zająć. W okresie pandemii zaczęliśmy zwracać większą uwagę na nasze samopoczucie, o które często nie dbamy należycie. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i nie możemy o nim zapominać. Problemy zdrowia psychicznego dotykają coraz większy odsetek młodych osób. Przyjazny klimat, dobra atmosfera w szkole i pozytywne relacje z innymi, wzmacniają dobrostan psychiczny człowieka. W przypadku zdrowia psychicznego bardzo ważną rolę odgrywają nasze decyzje i to, w jaki sposób funkcjonujemy. Znajomość własnych emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi jest bardzo ważnym elementem dbania o higienę psychiczną. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest jedną z fundamentalnych kompetencji pozwalającą lepiej reagować w trudnych sytuacjach, z którymi mierzymy się w naszym życiu.

Co czyni nasze życie szczęśliwym – Zapoznajcie się z filmem o najdłużej prowadzonym badaniu nad szczęściem, prezentowanym przez Roberta Waldingera z Uniwersytetu Harvarda: tutaj

W ustawieniach filmu wybierzcie napisy w języku polskim. Zastanówcie się, jak wyglądają Wasze relacje z najbliższymi. Porozmawiajcie o tym ze swoimi kolegami, rodzicami czy dziadkami. Co oni sądzą na ten temat?

Myślę pozytywnie … czyli jak?

Czy naprawdę myślenie pozytywne jest takie trudne? Czy stawianie sobie takiego wyzwania jest szalonym pomysłem? W codzienności stoją przed nami wielkie i małe wyzwania, przeszkody, które trzeba jakoś pokonać, sukcesy które chcemy osiągać. Nie jest dziwne, że dzieci i młodzież są zagubione, przytłoczone zalewem informacji, “propagandą sukcesu”, brakiem poczucia realnych relacji. Tutaj znajdziecie drogowskazy, jak sobie poradzić z wyzwaniami, jakie są przed nami jako dorosłymi (rodzicami i nauczycielami), jak i naszymi wychowankami, uczniami i uczennicami.

Prezentacja dla nauczycieli Program profilaktyki zdrowia psychicznego

Prezentacja dla rodzicow Jak wspierac zdrowie psychiczne naszych dzieci

Prezentacja dla uczniow Jak radzic sobie ze zloscia i zlym samopoczuciem [uczniowie mlodsi)

Prezentacja dla uczniow Zarzadzanie czasem