Szkoła do hymnu

W tym tygodniu świetujemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa hymnu polskiego Mazurka Dąbrowskiego. W nasze szkole "mazurka" zaśpiewały dzieci z "zeróweczki" razem ze swoją wychowawczynią p. Karoliną Pióro i p.Dyrektor Joanną Bernat. Mazurek Dąbrowskiego nazywany też Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, napisany został 223 lata temu przez polskiego polityka i pisarza Józefa Wybickiego. Melodia oparta jest na motywach ludowego mazurka. Jej autor pozostaje jednak nieznany.Pieśń została ułożona w Reggio, we Włoszech, w lipcu 1797 roku - dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. Mazurek Dąbrowskiego jako oficjalny hymn narodowy funkcjonuje od 1927 roku. 11 listopada obchodzić będziemy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym świętem warto przypomnieć sobie słowa Mazurka Dąbrowskiego.W poniedziałek Ministarstwo Edukacji Narodowej za pomocą mediów społecznościowych poinformowało, że już ponad 13 tysięcy szkół zgłosiło swój udział w kolejnej edycji akcji "Szkoła do hymnu". W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy więc "Mazurek Dąbrowskiego".