Wycieczka klas trzecich do Chrustów koło Zagnańska

Dnia 26 września 2019 r. uczniowie z klas III a i III b  z wychowawcami  J. Lipowską i  A. Nader oraz M. Błońską udali się na wycieczkę autokarową do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach.  Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie dębu Bartek w Zagnańsku.  Jeden z najstarszych dębów w Polsce, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody. Jego wiek jednak nie jest dokładnie ustalony. Według badań szacuje się, że ma około 1200 lat. Na uczniach  największe wrażenie nie zrobiła wielkość drzewa, ale metalowe podpory. Drugim celem wycieczki była Oceanika w Chrustach. Mogliśmy tu podziwiać wyjątkową ekspozycję z najcenniejszymi i niezwykle ciekawymi okazami fauny wodnej z całego świata. W akwariach mogliśmy zobaczyć setki gatunków wodnych zwierząt z mórz, oceanów, rzek i jezior z różnych zakątków świata. Uwagę dzieci najbardziej przykuły rekiny, płaszczki oraz piękne koralowce.  Dużą atrakcją  były również  warsztaty przyrodnicze dla uczniów na temat owadów i pajęczaków pochodzących z całego świata. Dzieci poznały niesamowite metamorfozy zachodzące w świecie motyli oraz znaczenie kamuflażu w życiu owadów i pająków. Park Miniatur to nasz kolejny przystanek. Mieliśmy okazję zobaczyć miniatury 20 najsławniejszych budowli architektonicznych z województwa świętokrzyskiego.  Zwiedzając park, podziwialiśmy budynki obronne, sakralne, dawne warownie, zamki i pałace, odwzorowane jak w latach swojej świetności. Mogliśmy odwiedzić: Zamek w Chęcinach, Pałac w Rytwianach, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałac w Kurozwękach, Zamek w Sandomierzu, Zamek Krzyżtopór, Klasztor Opactwo Kamedulskie w Rytwianach, Klasztor na Świętym Krzyżu, huta w Samsonowie, pudlingarnia i walcownia w Sielpi. Na zakończenie był czas na zabawę i ognisko z pieczeniem kiełbaski. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń, pozwoliła pogłębić uczniom wiedzę z różnych dziedzin.  Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Stąporkowa,  gdzie czekali już na nas  stęsknieni rodzice. Był to dzień pełen wrażeń, który bez wątpienia dla dzieci będzie pięknym wspomnieniem.