Programy profilaktyczne realizowane w naszej szkole

1.     "Nie pal przy mnie, proszę” - program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych realizowany od lutego do czerwca 2019r.

Założenia ogólne programu

¨      program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej,

¨      stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanych w szerokim partnerstwie lokalnym

¨      Podstawowe zajęcia programowe umożliwią przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych w ciągu roku szkolnego, w tym dwóch dwugodzinnych i trzech jednogodzinnych,

¨      Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci,

¨      W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci)

¨      Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Cele szczegółowe

¨      Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia

¨      Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie

¨      Uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia

¨      Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem

¨      Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

Struktura programu

Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

1. CO TO JEST ZDROWIE?
  2. OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
  3. CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
  4. CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
  5. NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!

2. ,,Znajdź właściwe rozwiązanie” - program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów klas IV –V szkoły podstawowej  - realizowany od lutego do czerwca 2019r.

Celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród dzieci i młodzieży. Program jest dostosowany do możliwości intelektualnych oraz umiejętności uczniów.

Zajęcia dotyczą nie tylko szkodliwości palenia tytoniu, ale również dają przykłady radzenia sobie w różnych sytuacjach. Poruszone są tematy dotyczące asertywności, komunikacji międzyludzkiej, akceptacji siebie i pozytywnego myślenia. Przewidziane są zajęcia w grupach, warsztatowe i wiele innych.

Cele programu

1. Zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej
  2. Zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego
  3. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich
  4. Kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu
  5. Integracja grupy
  6. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w różnych trudnych i stresujących sytuacjach
  7. Umocnienie poczucia własnej wartości wśród uczniów
  8. Kształtowanie umiejętności niezbędnych w kontaktach interpersonalnych

Struktura programu

Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

1. Poznajmy się bliżej

2. Laboratorium ciała

3. Naucz się mówić ,,nie"

4. Znajdź właściwe rozwiązanie

5. Uwierz w siebie

3. ,,Bieg po zdrowie”- program antytytoniowej edukacji zdrowotnej realizowany w klasach IV

Główne cele programu:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.

Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

• dyskutować,
  • wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
  • przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
  • liczyć koszty palenia papierosów,
  • pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
  • tworzyć komiks z bohaterami programu.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.